Layihə frazeoloji vahidlərin təqdimatı. Layihə-tədqiqat işi “Nitqimizdə frazeoloji vahidlərin rolu
Kostenko İrina Aleksandrovna
Vəzifə: rus dili və ədəbiyyatı müəllimi
Təhsil müəssisəsi: MBOU 18 saylı tam orta məktəb
Yer: Stanitsa Novomalorossiyskaya, Vyselkovski rayonu, Krasnodar vilayəti
Materialın adı: Multimedia təqdimatı
Mövzu: Frazeologizmlər (tələbə layihəsi)
Nəşr tarixi: 21.03.2016
Fəsil: ikinci təhsil
Bir ölkə
Frazeologiya
AKADEMİK MÖVZU:
RUS DİLİ
Layihə vizit kartı
1. Layihənin adı
: "Ölkə frazeologiyası".
2. Akademik mövzu
: Rus dili.
3. Layihə növü:
tədqiqat, fərdi, uzunmüddətli (2 ay). 4.
Layihənin məqsədi
: lüğətlərdən, elmi-populyar ədəbiyyatdan və internet resurslarından istifadə edərək rus frazeoloji vahidləri və onların dildəki rolu haqqında müxtəlif məlumatlar toplamaq.
5 . LAYİHƏNİN MƏQSƏDLƏRİ
1. MƏQSƏDLİ ALTINCI SİNF ŞAĞLALARI ARASINDA SORĞU KEÇİRİN
FRASEOLOGİYA SAHƏSİNDƏ BİLİK SƏVİYƏSİNİN MÜƏYYƏNDİRİLMƏSİ.
2. FRASEOLOGİYA ÜZRƏ ƏDƏBİYYAT Öyrənmək;
3. MƏNŞƏK HAQQINDA ÖYRƏNİN
FRASEOLOGİZM;
4. FRAZEOLOQLARIN NİTQDƏ ROLU NƏDİR ARAŞTIRIN;
5. FRASEOLOGİYA BİLİKLƏRİNİZİ GENİŞ EDİN, XÜSUSİylə
BƏDƏN ƏZVLƏRİNİN SÖZLƏRİ-ADLARI OLAN FRASEOLOQLAR.
6. “FRASEOLOGİYA EKSPERTLERİ” VİTORİNASI ÜÇÜN SKKript işləyib hazırlamaq;
7. Sinif yoldaşlarınızı FRASEOLOQLARIN Öyrənilməsi ilə MARAQ EDİN,
ONLARDAN NITIQDA GENİŞ İSTİFADƏ ETMƏK İSTƏYƏNİNƏ SƏBƏB OLSUN
ONLAR SINAQ VƏ MÜSABİQƏLƏRDƏ OLUR.
6. Layihə meneceri
: Kostenko I.A.
7.
Konareva Daria, 12 yaş
8. Layihənin xülasəsi:
Rus frazeologiyasını daha dərindən öyrənmək ideyası rus dili dərslərində mövzu ilə və illüstrasiyalı frazeoloji lüğətlə tanış olduqdan sonra yaranmışdır. Dərslər, eləcə də sorğu göstərdi ki, uşaqlar frazeoloji vahidləri çox az bilirlər və onlar bu məsələ ilə maraqlanmalıdırlar.
9. Nəzərdə tutulan məhsul
: bədən üzvlərinin söz-adları ilə frazeoloji vahidlərin lüğətinin tərtib edilməsi və “Frazeologiya mütəxəssisləri” viktorinasının ssenarisinin hazırlanması.
Layihə planı
Giriş. 1. Altıncı sinif şagirdləri arasında “Biz frazeoloji vahidləri bilirikmi?” sorğusunun təhlili. 2. Frazeologiya və frazeoloji vahidlər nədir. 3. Frazeoloji vahidlərin nitqdə rolu. 4. Frazeoloji vahidlərin mənşəyi. 5. “Başdan ayağa” - bədən hissələrini adlandıran sözlərdən ibarət frazeoloji vahidlər lüğəti. 6. “Frazeologiya mütəxəssisləri” viktorinasının ssenarisi. Nəticə.
Sorğunun nəticələri bunu göstərdi
1. Sorğuda iştirak edən altıncı sinif şagirdlərinin düz yarısı frazeoloji vahidi müəyyənləşdirməkdə çətinlik çəkir. 2. 6-cı sinif şagirdlərinin 100%-i nitqində bəzi frazeoloji vahidlərdən istifadə edir. 3. Respondentlərin 43%-i 5-dən çox frazeoloji vahidi yadda saxlayıb, qalanları 2-4 toplu ifadəni bilir. 4. Respondentlərin 75%-i əmindir ki, frazeoloji vahidləri bilmək lazımdır. 5. Şagirdlərin 37%-i hesab edir ki, nitqinin ifadəli və dəqiq olması üçün frazeoloji vahidləri bilmək lazımdır. 31% onları tanımaq istəyir ki, sadəcə olaraq nitqdə istifadə etsinlər. 6% hər biri hesab edir ki, frazeoloji vahidləri bilmək onlara böyükləri daha yaxşı başa düşməyə və ya başqalarına yaxşı bir şey öyrətməyə kömək edəcək. 6. Altıncı sinif şagirdlərinin yalnız 13%-i cavab verdi ki, onlar həmişə bu və ya digər frazeoloji vahidin nə demək olduğunu bilirlər.
Giriş Frazeologizmlər nitqimizin daimi yoldaşlarıdır. Nitq insanlar arasında ünsiyyət vasitəsidir. Çox vaxt müəyyən nitq effektinə nail olmaq üçün sadə sözlər kifayət etmir. İroniya, acı, sevgi, istehza, baş verənlərə öz münasibətiniz - bütün bunları daha lakonik, daha dəqiq, daha emosional ifadə etmək olar. Bunu etmək üçün gündəlik nitqdə biz tez-tez frazeoloji vahidlərdən istifadə edirik, bəzən hətta fərq etmədən: nəhayət, onların bəziləri sadə, tanış və uşaqlıqdan tanışdır. Frazeologizmlər nitqimizi bəzəyir, ifadəli və obrazlı edir. İnsanın lüğət ehtiyatı nə qədər zəngindirsə, fikirlərini bir o qədər maraqlı və canlı ifadə edir.
Uyğunluq:
6-cı sinif kurikulumunda “Frazeoloji vahidlər” mövzusunun öyrənilməsinə cəmi 2 saat vaxt ayrılır və şagirdlər bu mövzu ilə bağlı məlumatların çoxunu özləri əldə etməli olurlar və bəzən bir çox frazeoloji vahidlər çoxları üçün sirr olaraq qalır.
Yenilik
mənim işim ondan ibarətdir ki, bizim məktəb çərçivəsində bu problemi hələ heç kim öyrənməyib və məndən əvvəl heç kim bu sahədə heç bir nəticə çıxarmayıb.
Tədqiqat obyekti
: rus dilinin frazeoloji vahidləri
Tədqiqat üsulları:
sorğu-sual, məlumat toplama, müşahidə, öyrənmə, təhlil, nəticələrin ümumiləşdirilməsi.
Bu frazeoloji vahidləri hamı bilir!
“
”
Frazeologiya nədir və
frazeoloji vahidlər
SÖZ "
FRASEOLOGİYA
» YUNAN DİLİNİN İKİ SÖZÜNDƏN GƏLİR: “FRAZİYA” - İFADƏ, NITIQIN DÖVLƏMƏSİ, “LOQOSLAR” - KONSEPSİYA, TƏLİM.
FRASEOLOGİYA
- BU SÖZ ELMİNİN SABİT KOMBİNASYONLARI VƏ REVERSİYALARI ÖDƏNƏN BÖLMƏSİDİR. DİLDƏ HAZIR FORMDA FRASEOLOJİ MƏQSƏDLƏRDƏN İSTİFADƏ EDİLİR. ONLAR BAŞQA SÖZLƏR VƏ YA ONLARA DAXİL EDİLMİŞ SÖZ İLƏ ƏVƏZ EDİLMƏYƏ bilər. MƏSAL ÜÇÜN: ŞEYLƏRİ UZUN QUTUYA SONRA QOYUN (“UZUN QUTU” İLE DANIŞMAYIN).
FRASEOLOJİ MƏQSƏDLƏR
ÇIXIŞIMIZI TƏSƏVVİLİ, PARLAK, İFADƏLİ EDİR. BELƏ DAVAMLI KOMBİNASYONLARIN KÖMƏYİ İLƏ QISA HAQQINDA ÇOX SÖZ DEYİLƏK OLAR. MƏSƏLƏLƏR: GÜZÜŞ VƏZİYYƏTDƏ TAPAN BİR ŞƏXS HAQQINDA DEYİRLƏR “BƏRİYYƏTƏ ÇIXIB”. BU SADƏLƏCƏKLİYƏ VƏ YA CƏNGİLİZLİYİNƏ GÖRƏ NECƏ NƏRƏFƏTLİ VƏZİYYƏTƏ TUTUDUĞUNU UZUN VAXTDƏ VƏ ƏTRAFLI TƏSVİR ETMƏKDƏN ÇOX DAHA GÖRÜŞLÜ VƏ DAHA İFADELİ SƏS EDİR.
Frazeoloji vahidlərin rolu
çıxış.
Frazeoloji ifadələr nitqimizi obrazlı, parlaq, ifadəli edir. Belə sabit birləşmələrin köməyi ilə qısaca çox şey söyləmək olar. Məsələn: özünü absurd vəziyyətdə tapan bir insan haqqında deyirlər ki, o, "bəlaya düşüb". Bu, onun sadəlövhlüyünə və ya məlumatsızlığına görə özünü necə narahat vəziyyətə saldığını uzun və təfərrüatlı şəkildə təsvir etməkdən daha obrazlı və ifadəli səslənir. Hər bir frazeoloji vahid uzun insan düşüncəsinin qısa ifadəsidir. Bir neçə cümlə ilə təsvir etməkdənsə, “Balığı gölməçədən zəhmət çəkmədən çıxara bilməzsiniz” demək daha asandır. Frazeologizmlər əcdadlarımızın həyatının bir hissəsidir, çünki onlardan ilk dəfə istifadə edənlər olub, deməli, tariximizin bir hissəsidir. Daha çox dərəcədə, əlbəttə ki, rus dilinin tarixi. Gözəl, düzgün nitq həm böyüklərin, həm də uşaqların şübhəsiz üstünlüyüdür. Frazeoloji vahidlər kimi dəqiq obrazlı ifadələr onu xüsusilə zənginləşdirir.
“
”
Xalq həyatından frazeologizmlər
Başını döy
- heç nə etmə, boş-boş oturmaq, boş vaxt keçirmək. Axmaq oyna (2 mənada), tənbəl adamı qov.
Göz bəbəyim kimi
- sayıq, çox qayğıkeş.
Həftədə yeddi cümə
- qərarlarını, niyyətlərini asanlıqla dəyişən insan haqqında və s.
Sözləri küləyə atmaq
- boş və ya düşüncəsiz danışmaq; tələsik söz vermək və vəd olunanı yerinə yetirməmək.
Bir milçəyə zərər verməzdi
- zərərsiz, yaxşı xasiyyətli.
Folklor mənşəli frazeologizmlər (nağıllardan)
Ağ öküz haqqında nağıl - "sonsuz təkrar"
bir və eyni",
Çar Gorokun dövründə - "çox uzun müddət əvvəl"
Lisa Patrikeevna - "çox hiyləgər bir insan"
Ölümsüz Koschey - “çox nazik və qorxulu
insan"
Toyuq ayaqları üzərində daxma - "köhnə, sökük mənzil"
İncildən frazeologizmlər.
ALLAHIN QUZU
- Qısalığın və saflığın təcəssümü
muncuq atın
- enerjini boş yerə sərf etmək
Qoyun dərisindəki canavar
- fəzilət pərdəsi altında pis məqsədləri gizlədən şəxs.
qadağan olunmuş meyvə
- Çox arzu olunan, lakin qadağan edilmiş və ya əlçatmaz bir şey.
Şərin kökü
- İncildən bir ifadə (Əyyub kitabı) mənasında işlənir: əsas, şərin əsas mənbəyi, pis və zərərli hər şey.
Qədim Yunanıstan miflərindən frazeologizmlər.
Augean tövlələri
- dözülməz kir və xarabalıq. Dövriyyənin mənşəyi Herkülün on iki işinin altıncısı haqqında qədim Yunan əfsanəsi ilə əlaqələndirilir. Qəhrəman, atasının Avqeysə verdiyi atların saxlandığı kral Avqeyin anbarını təmizləyə bildi. Bu həyət illərdir təmizlənmir. Herakl hər iki tərəfdən həyəti əhatə edən divarı dağıtdı və iki dərin çayın - Alfey və Peneusun suyunu oraya yönəltdi. Su bütün peyini bir gündə aparıb apardı. Axilles dabanı. Axilles Qədim Yunanıstanın çoxsaylı əfsanələrinin yenilməz və cəsur qəhrəmanıdır. Axillesə düşmən oxları dəyməmişdi. Rəvayətə görə, Axillesin anası Thetis oğlunu toxunulmaz etmək istəyən uşağı müqəddəs Stiks çayının sularına batırır. Ancaq daldırarkən onu dabanından (dabanından) tutdu və buna görə də daban təqdis edilməmiş və buna görə də qorunmamış idi. Döyüşlərin birində Axillesin rəqibi Paris Axillesin dabanına ox ataraq onu öldürdü. O vaxtdan bəri bir insanın (yaxud hansısa strukturun) hər zəif, həssas yeri adlanır
Axilles dabanı
.
Lüğət
“Əl sözü ilə frazeoloji vahidlər”
Piroqda bir barmaq olsun
(bir sənəd, kağız imzalayın) 2.
Əllərinizi yuyun
(hər hansı bir işdə iştirakdan imtina etmək; bir şeyə görə məsuliyyətdən azad olmaq) 3.
Sadəcə bir daş atmaq
(çox yaxın) 4.
Əllərimdə yanır
(iş yaxşı, tez yerinə yetirilir) 5.
Bacarıqlı barmaqlar
(öz işinin ustası) 6.
Əlini yellə
(diqqət verməyi dayandır) 7.
Tələsik
(birtəhər, tez) 8.
Vaz keçmək
(hərəkət etmək qabiliyyətini və istəyini itirmək) 9.
Əldən düşdü
(itaət etməyi, itaət etməyi dayandırdı) 10.
İsti əl altında
(qəzəbli, qəzəbli adamla təmasda olmaq) 11.
Əllərinizi yuxarı qaldırın
(təəccüblənmək) 12.
Budaq
(sərbəst hərəkət etmək imkanından məhrum etmək)
1.Əllərin qaşınması
(bir şey etmək üçün böyük istək haqqında.)
2. Əl-ələ
(Əl tutaraq, birlikdə, birlikdə.)
3. Əlinizdə olun
(mövcud olmaq, yaxın olmaq)
4. Əlinizdə saxlayın
(boşluq verməmək, ciddi itaətdə saxlamaq.)
5. Bir daş atmaqdır
(çox yaxın, çox yaxın.)
6. Təvazökarlıqla
(çox çalış)
7. İki əlinizlə tutun
(Bəzi təkliflərlə razılaşmağa şad olaram.)
Ümumilikdə 5 yarış var, onlardan biri
lazım olduqda onları "Portretlər"
hansının olduğunu təxmin etmək üçün rəqəm
frazeologiya şifrələnir.
Viktorina skripti "Bilicilər"
frazeologiya"
Alın
özü
əllər.
əlavə edin
əl.
Frazeologiyanı təxmin edin!
Nəticə
Rus dili öz söz və ifadələri baxımından çox zəngindir. Çox vaxt eyni məna müxtəlif yollarla ifadə edilə bilər. Bu, sinonim ifadələrdən istifadə etməklə edilir. Ancaq bildiyiniz kimi, sinonimlər yalnız mənaca yaxındır, yəni onlardan birinin köməyi ilə öz fikirlərini daha qısa və daha dəqiq ifadə edə bilərsiniz. Bununla tez-tez frazeologizmlər köməyimizə gəlir. Frazeologizmlər, bir qayda olaraq, çox böyük ifadələr deyil, məcazi məna daşıyır; Məşhur ifadə müəllifi dəqiq bilinməyən, lakin nitqimizə elə inteqrasiya olunmuş ifadədir ki, bəzən müəllifin adını unuduruq. Rus dilinin zənginliyi və gücü hər bir sözdə və ya frazeoloji vahiddə gizlənən tükənməz imkanlarla müəyyən edilir, çünki A.S. Puşkinin dediyi kimi, "ağıl anlayışların dərk edilməsində tükənməzdir, necə ki, sözləri birləşdirən dil tükənməzdir." Rus frazeoloji vahidləri bizim əvəzsiz mədəni və milli irsimizdir.
Bələdiyyə büdcəli təhsil müəssisəsi
"Orta hərtərəfli məktəb Gornozavodsk kəndi
Saxalin vilayətinin Nevelski rayonu"
"Nevelsk şəhər dairəsi" bələdiyyəsi
Mədəniyyətşünaslıq və dilçilik
LAYİHƏ/TƏDQİQAT İŞİNİN MÖVZUSU
“NİTQİMİZDƏ FRASEOLOQLARIN ROLU”
Tərtib edən:
5-ci sinif şagirdi
Sorokina Anastasiya
Elmi məsləhətçi:
Sedykh O.V. rus dili müəllimi
və ədəbiyyat;
MBOU "Saxalin vilayəti, Nevelsky rayonu, Gornozavodsk kəndindəki orta məktəb"
Nevelsk, 2016
Layihənin məqsədi, vəzifələri, aktuallığı, hipotezi.
Frazeologizmlər və onların mənası.
Frazeoloji vahidlərin mənbələri.
4. Frazeoloji vahidlərin omonimləri, sinonimləri, antonimləri.
5. Frazeoloji lüğətlər.
6. Sevimli frazeoloji vahid (sosioloji sorğu)
7. Frazeoloji vahidlərdən istifadə uydurma.
8. Layihənin nəticələri.
9. Layihənin həyata keçirilməsinə cəlb olunan resurslar.
İşimin mərhələləri
I mərhələ: Layihə üzərində işləməyə hazırlaşır.
Mövzunun seçilməsi. Məqsəd və vəzifələrin qoyulması. Tədqiqat hipotezi.
II mərhələ: Fəaliyyətlərin təşkili.
İstinad ədəbiyyatında mövcud olan frazeoloji vahidlər haqqında məlumatların axtarışı, təhlili və sintezi.
Frazeoloji lüğətlərlə işləmək
Sosioloji sorğu böyüklər və tələbələr arasında “Mənim sevimli frazeoloji vahidim”
Yaradıcılığında frazeoloji vahidlərdən istifadə edən rus yazıçılarının əsərlərinin tədqiqi.
Bütün toplanmış məlumatların ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi.
III Mərhələ: Layihənin müdafiəsi və müdafiəsinə hazırlıq.
1. Layihənin məqsədi:
Tapın nitqimizdə frazeoloji vahidlərə ehtiyac varmı? Onların rolu nədir?
Layihənin məqsədləri:
1. Frazeoloji vahidin nə olduğunu tapın.
2. Frazeoloji vahidlər haqqında lazımi dil məlumatlarını axtarın.
2. Frazeoloji vahidlərin mənşəyini tapın.
3. Rus dilinin frazeoloji lüğətləri ilə tanış olun.
4. Bədii əsərlərdə frazeoloji vahidlərin işlənməsinə riayət edin.
5. Frazeoloji vahidlərin nitqimizdəki rolu haqqında nəticə çıxarın.
Layihənin aktuallığı:
Frazeologiya dilçiliyin qollarından biri olduğu üçün bu mövzunu seçdim. Buna görə də o, ümumi dil öyrənmənin tərkib hissəsidir. Ona görə də frazeologiyanı bilmədən dili yaxşı bilməyəcəyik!
Hipotez:
Fərz edək ki, frazeoloji vahidlər nitqimizi bəzəyir, onu daha ifadəli və parlaq edir
HAMISI NECƏ BAŞLADI...
Çarxlara nitq qoyub, burnundan tutaraq ağladı... Bu ifadələri nitqimizdə nə qədər işlədirik? Onların mənasını başa düşürük?
"Öz xalqının tarixi və mədəniyyəti ilə maraqlananlar üçün frazeologiya dilin ən maraqlı və əyləncəli sahələrindən biridir" dedi rus alimi N. M. Şanski.
2. Frazeologizmlər və onların mənası:
Lazımi məlumatları axtarmaq nəticəsində bunu öyrəndimfrazeoloji vahidlər - bunlar yaxın sözlərin sabit birləşmələridir leksik məna bir söz.Buna görə də frazeoloji vahidləri çox vaxt bir az ifadəli sözlə əvəz etmək olar.
Frazeoloji vahidlərə nümunələr və onların mənası:
B köpək balıqlarını döyün
- qarışmaq
Cümə axşamı yağışdan sonra - heç vaxt
Nick aşağı - yadda saxla
Yerin uclarında -uzaq
Boynunu köpürt - dərs vermək, cəzalandırmaq
IN səni burnundan aldat
- aldatmaq
Köstebek təpələrindən dağlar etmək - şişirtmək
Sümüklərin yuyulması - qeybət etmək
Burnunu as - əsəbləşmək
Yerdən yıxılın - yox olmaq
Birinin gözünün üstünə yunu çəkin - öyünmək, aldatmaq
PPTX / 8.08 MB
3. Frazeoloji vahidlərin qaynaqları
Frazeoloji vahidlərin əksəriyyəti rus dilinin dərin xalq orijinal xarakterini əks etdirir. götünü təpiklə (qarışdırmaq) odun parçasının onlardan qaşıq, çömçə və s. hazırlamaq üçün çörəyə (çok) parçalanmasının bilavasitə mənası əsasında yaranmışdır, yəni. sadə bir şey edin
çətin məsələ deyil.
Mənə çox maraqlı gəldimiflərdən yaranan frazeoloji vahidlər :
Augean tövlələri - çox tıxanmış, çirkli və ya dağınıq otaq.
A Hillsin dabanı
- həssas yer
Arqonavtlar - cəsur dənizçilər, macəraçılar.
Qızıl Fleece - qızıl, insanların əldə etməyə çalışdıqları sərvət.
Unudulmuşluğa batmaq - əbədi olaraq yox olmaq, unudulmaq.
Olimpiya sakitliyi - sakit, heç nədən narahat olmayan.
Panik qorxusu - çaşqınlığa səbəb olan qəfil, güclü qorxu.
Promethean atəşi - insanın ruhunda yanan müqəddəs atəş; yüksək məqsədlərə çatmaq üçün sönməz arzu.
Penelopanın işi - bitməyən iş (arvadın sədaqəti).
İLƏ asan iş
- sonsuz, qısır
(faydasız) iş.
Sfenks tapmacası - həll olunmayan hər şey.
Troya atı - gizli məkrli plan.
Mübahisə alma - mübahisənin, düşmənçiliyin səbəbi.
Pandora qutusu - bədbəxtlik, böyük fəlakətlər mənbəyi.
mən də tanış oldumİncildən gələn frazeoloji vahidlər :
Töhfə vermək - hansısa işdə özünün mümkün hissəsini götürmüş şəxs haqqında.
Səhrada səs - cavabsız qalan boş zənglər.
Antidiluvian dövrləri - tarixdən əvvəlki dövrlər.
İstedadınızı torpağa basdırın - təbii qabiliyyətlərini inkişaf etdirməyən insan haqqında.
Manna səmavi - gözlənilməz şans, gözəl kömək.
4. Frazeoloji vahidlərin omonimləri, sinonimləri, antonimləri
Layihə üzərində işləmək nəticəsində öyrəndim ki, frazeoloji vahidlərin omonimləri, sinonimləri və antonimləri var.
Omonimlər:
Xoruzu uçurmaq ahəngdən kənar bir melodiya çıxarmaq deməkdir.
Xoruz buraxmaq nəyisə yandırmaq deməkdir.
Antonimlər:
Ən azı bir qəpik - pişik ağladı
Qollarınızı çırmalamaq - ehtiyatsızlıqdan
Sıyığı dəmləyin - sıyığı ayırın,
Çətin dırmaşmaq - dırmaşmaq asandır.
Sinonimlər:
Çiyinlərdə baş - yüngül baş
İki cüt çəkmə - lələk quşları
Uma kamerası - alında yeddi aralıq
5. Frazeoloji lüğətlər
Mən bildim ki, varfrazeoloji lüğətlər , frazeoloji vahidlərin mənşəyini və mənasını təqdim edən mənbələr. Lüğətlərin müəllifləri: V.P. Jukov və A.V. Jukova “Məktəb frazeoloji lüğəti”, A.I. Fedorov "Rus ədəbi dilinin frazeoloji lüğəti", A.I. Molotkov "Rus dilinin frazeoloji lüğəti", E.A. Bıstrova, A.P. Okuneva, N.M. Şanski “Təhsil frazeoloji lüğəti” və s.
6. Sevimli frazeoloji vahid
Böyüklər (valideynlər və məktəb müəllimləri) və uşaqlar arasında sorğu keçirdim. Aşağıdakı suallar verildi:
1. Frazeoloji vahidin nə olduğunu bilirsinizmi?
2. Ən çox sevdiyiniz frazeoloji vahid hansıdır?
Nəticə: böyüklərin 62%-i frazeoloji vahidin nə olduğunu bilir, 38%-i bilmir; Uşaqların 76%-i bilir, 24%-i bilmir.
Frazeoloji vahidlərin bütün zənginliyindən respondentlərin nitqində ən çox eşidilən frazeoloji vahidlər bunlar idi:
Müəllimlərdən - Nick aşağı
Valideynlərdən - parçalara ayırmaq
Uşaqlarda - nə işıq, nə də şəfəq
Ən sevdiyim frazeologiya - qollarınızı yuxarı qaldıraraq işləyin.
7. Bədii ədəbiyyatda frazeoloji vahidlərin istifadəsi:
Müəyyən tədqiqat işləri apardım, nəticədə yazıçılarımızın öz əsərlərində frazeoloji vahidlərdən istifadə edib-etmədiyini öyrəndim.
Nəticə əldə etmək üçün araşdırdımİ.A.Krılovun təmsilləri.
Onlarda 8 frazeoloji vahid tapdım:
- “Eşşək və bülbül”: min cür, uzaqda;
- “Trishkin kaftan”: Trişkin kaftan;
- "İki it": arxa ayaqları üzərində gəzmək;
- "Meymun": meymunun işi;
- “Pişik və aşpaz”: Vaska dinləyir və yeyir;
- “Dələ”: təkərdəki dələ kimi;
- “Tabut”: və tabut indicə açıldı
Hekayələrdə Nikolay Nosov 17 frazeoloji vahid tapdım:
tam sürətlə qaçmaq, eşşək vurmaq, qısa müddətdə üç şam ağacında azmaq, yedəkləmək, apar Təmiz su, bütün gözlərinlə bax, qollarını çırma, suya enmiş kimi, aydan düşmüş kimi, onları rulonla şirnikləndirə bilməzsən, boynunu köpürt, görmürsən qulaqlar, nə diri, nə ölü, gedin dünyanın ucuna, ayağınızdan düşün .
From Xalq nağılları frazeoloji vahidlər gəldi:
Mən də orada idim, pivə içirdim;
Toyuq ayaqları üzərində bir daxma;
Ölümsüz Koschei;
Lisa Patrikeevna;
Nə nağılda danışmaq, nə qələmlə təsvir etmək;
Çar Noxud altında;
Deyiləndən tez deyil;
Nağıl yalandır, amma içində bir eyham var;
Megilla;
8. Layihənin nəticələri:
İşimin nəticəsi nədir? Ən əsası odur ki, əvvəllər heç eşitmədiyim bir çox frazeoloji vahidləri öyrəndim. Həqiqətən, bizim rus dilimiz böyük və güclüdür! İşlədiyim müddətdə rus dilində frazeoloji vahidlərin qaynaqları ilə tanış oldum, bir çox frazeoloji vahidlərin yaranma tarixini öyrəndim, frazeoloji lüğətlərlə tanış oldum, bədii ədəbiyyat əsərlərinə müraciət etdim. Nəticədə belə bir qənaətə gəldim: nitqimizdə frazeoloji vahidlərin rolu böyükdür! Səbəbsiz deyilyazıçılarımız əsərlərində onlardan çox istifadə edir, onlara canlı kömək edir, qəhrəmanı obrazlı səciyyələndirir, məntiqlə, fikirlərini dəqiq ifadə edir, nitqi gərgin, emosional, zəngin edir. Əminəm ki, frazeoloji vahidlər nitqimizi bəzəyir, onu daha dəqiq və zənginləşdirir!
Layihənin həyata keçirilməsində iştirak edən resurslar
Linqviniya sahillərində: Rus dilində əyləncəli problemlər kitabı: Tələbələr üçün kitab / red. L.D. Çesnokova; Rəssam İ.V. Novikov. - M.: Təhsil: Dərslik. Lit., 2006.
Rosenthal D.E. və 5-9-cu sinif şagirdləri üçün rus dili. Sözlər ölkəsinə səyahət. Dərslik. - M.: Bustard, 2003.
Fedorov A.I. Rus ədəbi dilinin frazeoloji lüğəti: təqribən. 13000 frazeoloji vahid.— M.: Astrel: AST, 2008.
Gənc filoloqun ensiklopedik lüğəti (dilçilik) / Tər. M. V. Panov. - M.: Pedaqogika, 2001.
V. P. Jukova, A. V. Jukova. Rus dilinin məktəb frazeoloji lüğəti. : M. “Maarifçilik” - 2003.
FrazeolojiRus dili lüğəti / red. A.İ. Molotkov - 4-cü nəşr, stereotip. - M .: Rus. Yaz., 2006.
Volkov S.V. Uşaqlar üçün unikal illüstrasiyalı frazeoloji lüğət/Art. A.İ. Artyux, M.V. Lenskaya, D.A. Melkix, V.N. Rodin - M.:AST: Astrel, 2010.
İnternet resursları
http:// www. kitab oxudu. ru/ görünüşü_ şəkillər. php? kod=444538& ipucu=1
http:// www. elhoschool. ru/ rus/ frazeol. htm
Tədqiqat layihəsi
Mövzu: “Frazeoloji vahidlər: tanış
yadlar"
I. Giriş……………………………………………………. 3-4
II. Əsas hissə…………………………………………………………… 5-9
III. Nəticə……………………………………… 10
IV. Məlumat mənbələrinin siyahısı…………………………… 11
V. Əlavə………………………………………………………………
“Tarixlə maraqlananlar üçün
xalqının mədəniyyəti, frazeologiyası -
ən maraqlı və əyləncəli biridir
dil sferaları"
N. M. Şanski
Giriş
Rus dili uyğun və obrazlı nitq fiqurları ilə son dərəcə zəngindir. Hər addımda onlarla qarşılaşırıq. Tez-tez dərslərdə "əsəbləriniz pozulur" eşidirik - əgər material vacibdirsə və yadda saxlamaq lazımdırsa. Yenə “ağzıma su qoydum”, “dili uddum”! – uşaq susanda və sualına cavab verə bilməyəndə ana deyir. Sən « pis xidmət etdi,” Yelena Leonidovna sinifdə bir işarə gələndə deyir. Bu ifadələrin hər birini müəyyən bir fakta münasibətimizi məcazi şəkildə ifadə etməmiz lazım olduğu hallarda istifadə edirik: təsdiqləyən, rədd edən və ya istehza edən.
Hər bir insan həyatında bir dəfədən çox belə ifadələri eşitmiş və istifadə etmişdir. Amma biz həmişə həmsöhbətin dediyimiz ifadələri və onların mənalarını başa düşüb-düşmədiyini düşünmürük. Kompüterlərin yaranması ilə internet və sosial şəbəkələr bir çox oğlan rus dilini öyrənməyə və nitqlərini təkmilləşdirməyə maraq göstərməyi dayandırdı. Getdikcə daha az yeniyetmələr nəinki özünü gözəl və obrazlı ifadə edə bilir, hətta düzgün yaza bilir. Bu baxımdan həmyaşıdlarımızın frazeoloji vahidləri nə qədər bildiyi ilə maraqlandıq.
Ona görə də qarşımıza məqsəd qoymuşuq- tələbələrin hansı frazeoloji vahidləri bildiyini və onlardan şifahi və yazılı nitqdə istifadə edib-etmədiklərini öyrənmək.
İşin məqsədinə uyğun olaraq aşağıdakı vəzifələr qarşıya qoyulmuş və həll edilmişdir:
Nəzəri materialı öyrənmək;
Bu mövzuda məktəb şagirdləri arasında sorğu keçirmək;
Məlumatları təhlil etmək və nəticə çıxarmaq;
Sinif üçün frazeoloji lüğət yaradın;
Layihənin nəticələrini ibtidai sinif şagirdlərinə təqdim edin.
Tədqiqatın obyekti: frazeoloji vahidlər.
Tədqiqatın mövzusu: ibtidai sinif şagirdlərinin nitqində frazeoloji vahidlərin istifadəsi.
irəli sürmüşük fərziyyə: Böyüklərin və uşaqların işlətdiyi frazeoloji vahidlər arasında məktəblilərin mənasını anlamadığı ifadələr də var.
İşimizdə aşağıdakı üsullardan istifadə etdik:
sual verir.
Uşaq ədəbiyyatının təhlili.
Məlumatların toplanması.
Layihə zamanı əldə edilən nəticələrin ümumiləşdirilməsi (sinf frazeoloji lüğətinin buraxılışı)
Ana dilini və onun sərvətlərini bilmək hər kəs üçün zəruri olduğundan inanırıq ki, bu mövzu hər zaman aktual olacaqdır.
Əsas hissə
Ozhegovun lüğətində deyilir ki, frazeoloji vahidlər müstəqil məna daşıyan sabit ifadələrdir. Hər bir fərdi söz ilkin mənasını itirmişdir. Onlar üçün tamam başqa, ümumi məna kəsb edirdilər. Məsələn, “dəmləmək sıyıq” frazeoloji vahidinin mənasında yemək yoxdur, “qızıl əllər” frazeoloji vahidində qızıldan heç nə yoxdur.
Hətta böyük M.V.Lomonosov sabit birləşmələri "ifadələr", "rus atalar sözləri" adlandıraraq, onları lüğətə daxil etməyi təklif etdi. Alimlər başa düşdülər ki, frazeoloji vahidlər dildə sanki xüsusi bir pillə yaradır. Dil haqqında yeni bölmə - frazeologiya yarandı. Frazeologizmlər xalqımızın çox-çox uzaq dövrlərdən bəri həyatını əks etdirir, xalqın ruhunu, tarixini, adət-ənənəsini ifadə edir. İndiyə qədər bir çox filoloqlar rus dilindəki frazeoloji vahidlərdən danışaraq başlarını cızırlar.
Frazeoloji vahidlərin qaynaqları müxtəlifdir. Onlardan bəziləri təbiət hadisələrinin insan müşahidələri əsasında yaranmışdır (rokerdən tüstü), digərləri mifologiya və reallıqla əlaqələndirilir. tarixi hadisələr(sanki Mamay keçmişdi), başqaları folklor və ədəbi əsərlərdən (İ.Krılovun “Qu, xərçəng və pike” nağılından “Ağ öküz haqqında”, “Və araba hələ də orada” nağılı) gəldi.
Frazeoloji vahidlərin əlamətləri
1. Frazeologizmlər, adətən, sözlərin dəyişdirilməsinə və onların yenidən düzülməsinə dözmürlər, buna görə də onları sabit ifadələr də adlandırırlar, nəyin bahasına olursa olsun, nəyin bahasına olursa olsun deyə bilməzsiniz, ancaq göz bəbəyi kimi ona qulluq edin göz bəbəyi kimi bəsləmək əvəzinə oka. Təbii ki, istisnalar var: beyninizi sındırmaq və ya beyninizi sındırmaq, təəccüblənmək və təəccüblənmək, lakin belə hallar nadirdir.
2.Bir çox frazeoloji vahidləri bir sözlə asanlıqla əvəz etmək olar:
baş əymək - tez, barmaqlarınızın ucunda - yaxın.
3. Frazeoloji vahidlərin ən mühüm xüsusiyyəti onların məcazi mənasıdır.
Çox vaxt birbaşa ifadə obrazlı ifadəyə çevrilir. Frazeologizmləri hərfi mənada qəbul etmək olmaz, əks halda nitq komik mənada mənasız olur.
Bizə dil ən qiymətli sərvətimiz kimi insanların bir çox nəsillərindən miras qalmışdır. Dünyanın ən ifadəli dillərindən biri hesab olunur. İnsan nə qədər çox söz bilirsə, fikirlərini bir o qədər dəqiq və canlı ifadə edir. Rus atalar sözündə deyilir: “Axsaq söz əyri nitqdir”.
İşimizin praktiki hissəsi bir neçə mərhələdən ibarətdir.
Birinci mərhələdə məktəbimizin ibtidai sinif şagirdlərinin frazeoloji vahidlər haqqında nə bildiyini öyrənmək qərarına gəldik. Bunun üçün sorğu keçirdik.
Tədqiqat üçün insan bədəninin hissələri ilə əlaqəli frazeoloji vahidlərlə işləmək qərarına gəldik. Şagirdlərə 10 frazeoloji vahid təklif edilmişdir. Set ifadələri təhlil etdikdən sonra 3 suala cavab verməli oldular:
Bunu eşitmisiniz frazeoloji dönüş?
Siz nitqinizdə istifadə edirsiniz?
Bu frazeoloji vahidlərin mənasını izah edin.
Frazeoloji dövriyyə | Mən istifadə edirəm | məna |
|
Üzü kirdə vur | |||
Başımda qarışıqlıq | |||
Qulağına əriştə çəkmək | |||
Boynunu köpürt | |||
Dil çiynində | |||
Alnında yazılıb | |||
Boynunuza oturun | |||
Birinin gözünün üstünə yunu çəkin | |||
Əllərinizlə aparın | |||
Bir təpik belə |
Sual da verildi: “Frazeoloji vahidlər nə üçün lazımdır?” 80%-i “nitqi bəzəmək üçün” cavabını verib; 13% - cavab vermədi; və yalnız 7%-i xatırlayıb ki, frazeoloji vahidlər onlara öz hiss və düşüncələrini daha obrazlı və dəqiq çatdırmağa imkan verir.
Əldə edilən məlumatlara əsasən, təqribən. 52% tələbələr bu frazeoloji vahidləri eşitmişlər, lakin uşaqların yalnız 25% -i onları nitqində istifadə edir, yəni onları eşidənlərin yarısı.
Ən böyük çətinliyə 3 nömrəli tapşırıq səbəb olub. Məlum olub ki, respondentlərin təxminən 19%-i bu ifadələrin mənasını həqiqətən dərk edib. Məlum olur ki, şagirdlərin 6%-i nitqində frazeoloji vahidlərdən istifadə edərək, onların mənasını anlamır və buna görə də istifadə edib qaloşlarda otururlar.
Doldurulmuş sorğu anketi HİPOTEZİMİZİ TƏSDİQ EDİR: böyüklərin və uşaqların işlətdiyi frazeoloji vahidlər arasında məktəblilərin mənasını anlamadığı ifadələr var. Və bu, ən məşhur 10 frazeoloji vahidin yalnız bir nümunəsidir.
Belə nəticəyə gəldik ki, uşaqların rus dilini daha yaxşı bilməsi və nitqində frazeoloji vahidlərdən istifadə edə bilməsi üçün onlara frazeoloji vahidlərin nə olduğunu, onlardan hansı məqsədlə istifadə etdiyimizi, bəzilərinin mənşəyini və mənasını izah etmək lazımdır. frazeoloji vahidlər. Buna görə də,
növbəti mərhələ öz frazeoloji lüğətinizin yaradılmasıdır.
Məktəb kitabxanasına baş çəkdikdən sonra biz kitabxanaçı Lyudmila Pavlovnadan frazeoloji lüğətlər istədik.
Bu cür nəşrlər, fikrimizcə, ibtidai sinif şagirdlərini maraqlandıra bilməz (kiçik çap, illüstrasiya yoxdur və ədəbiyyatda frazeoloji vahidlərin istifadəsinə dair bütün nümunələr orta məktəbdə öyrənilən əsərlərdən verilmişdir).
Lüğətimizi yaratmaqda məqsəd uşaqları əvvəllər özümüz öyrəndiklərimizlə tanış etməkdir. Yaradıcılıq üzərində yorulmadan çalışdıq. Bunu etmək üçün M.I.Stepanova, V.P.Jukovun redaktəsi ilə İNTERNET-ə müraciət etdik və valideynlər və müəllimlərlə söhbət etdik. Ən əsası isə uşaq ədəbiyyatını öyrənmişik.
Biz rəsm müsabiqəsi keçirdik, ən yaxşı rəssamları seçdik və illüstrasiya üçün material seçdik. Lüğətimiz qeyri-adi, daha doğrusu, YANLIŞ çıxdı. Rəssamlarımız frazeoloji vahidləri necə şərh etməməyi göstəriblər. Maraqlı, gülməli oldu və ən əsası aydın oldu ki, niyə frazeoloji vahidləri ayrı-ayrı sözlərə “sökmək” və hər sözün mənasını izah etmək mümkün deyil (Əlavə)
Nəticə
Frazeologizmlər uşaqlıqdan bizi əhatə edir, çünki... uşaqlar üçün bir çox əsərlərdə rast gəlinir. İşimiz zamanı belə bir nəticəyə gəldik: bütün oğlanlar deyil ibtidai məktəb frazeoloji vahidlərin nə olduğu haqqında təsəvvürə malik olsa da, onların mənasını daha az izah edə bilər. Həmyaşıdlarımızın çoxu nitqində frazeoloji vahidlərdən istifadə edir. Hesab edirik ki, bu, məktəbdə frazeoloji vahidlərin məqsədyönlü şəkildə öyrənilməməsi ilə bağlıdır. Ümid edirik ki, tədqiqatlarımız uşaqlara frazeoloji vahidlərin zənginliyini və rəngarəngliyini, onların çoxşaxəliliyini və dərinliyini görməyə kömək etdi.
Frazeoloji vahidlərin öyrənilməsinə daha çox diqqət yetirmək lazımdır, çünki onların sayəsində söz ehtiyatı artır, nitq daha obrazlı, canlı və emosional olur.
Bu mövzu üzərində işləyərkən biz frazeoloji vahidlər haqqında daha dolğun bir anlayış əldə etdik, onları mətndə tapmağı, frazeoloji vahidlərdən istifadə etməyi öyrəndik. öz çıxışı. Lüğətlərlə işləməyi, internetdən məlumatlardan istifadə etməyi də öyrəndik.
Bu mövzunu öyrənərkən biz keçmişimiz, rus xalqının tarixi, adət-ənənələri və adət-ənənələri haqqında çox maraqlı şeylər öyrəndik.
Qarşımıza qoyulan vəzifələr yerinə yetirildi, irəli sürülən fərziyyə təsdiqləndi.
Həyat irəliləyir və bu gün insanların peşə fəaliyyəti ilə bağlı yeni sabit ifadələr meydana çıxır. Məsələn: aktiv həyat mövqeyi. Beləliklə, frazeologiya durmadan inkişaf edir və genişlənir. Gələcəkdə bu maraqlı və həyəcanverici mövzu üzərində işi davam etdirmək istərdik.
Məlumat mənbələrinin siyahısı
Aşukin N.S. Qanadlı sözlər / N.S. Aşukin, M.G., Aşukina. - M.: Bilik, 1997.-183 s.
Volina V.V. Əyləncəli qrammatika. - M.: Bilik, 1995.-336 s.
Jukov V.P. Rus frazeologiyası / V.P. Jukov, A.V. Jukov. - M.: aspirantura məktəbi, 2001.-236s.
Jukov V.P. Rus dilinin məktəb frazeoloji lüğəti / V.P. Jukov, A.V. Jukov. - M.: Təhsil, 1994.-431 s.
Lopatin V.V. Rus dilinin kiçik izahlı lüğəti / V.V. Lopatin, L.E. Lopatina. - M.: Rus dili, 1990.-704 s.
Rose T.V. Uşaqlar üçün böyük frazeoloji lüğət. - M.: OLMA Media Group, 2009.-224 s.
"Rus lüğətləri" internet portalı (interaktiv lüğətlər, arayış ədəbiyyatı, Rusiya Elmlər Akademiyasının Dilçilik İnstitutunun rus dili xidməti) -
"GİMNAZİYA"
Frazeoloji vahidlərin ecazkar dünyası
Tədqiqat işi.
Tamamladı: Egorov Alexander,
2-ci sinif şagirdi
Rəhbər: Tatyana Anatolyevna Domnenko,
Nyaqan
Fəsil 1. Frazeoloji vahidlərin ecazkar dünyası………………………………..6
1.1. “Frazeologizmlər” anlayışı və onların xüsusiyyətləri…………………………… 6
1.2 Frazeoloji vahidlərin müxtəlifliyi..…………………………………… 7
Nəticə……………………………………………………………………………….12
İstifadə olunmuş ədəbiyyat və məlumat mənbələrinin siyahısı………..13
Tətbiqlər…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………14
Əlavə 1…………………………………………………………………………….15
Əlavə 2……………………………………………………………………………….16
Əlavə 3…………………………………………………………………………….17
Əlavə 4…………………………………………………………………………….19
Əlavə 5…………………………………………………………………………….26
“Tarixlə maraqlananlar üçün
xalqının mədəniyyəti, frazeologiyası -
ən həyəcanvericilərdən biri və
maraqlı dil sahələri"
N. M. Şanski
Giriş
Rus dili bütün dünyada zənginliyi və gözəlliyi ilə tanınır. Söhbətdə tez-tez eşitmək olar: “İfadə etməyə söz yoxdur...”, “Bunu təsvir etməyə söz yoxdur...”. Əslində dilimizdə istənilən məfhumu, hər hansı hadisəni ifadə etmək, ifadə etmək üçün kifayət qədər söz var.
Bu birləşmələrin heç də hamısı 21-ci əsrin insanları üçün başa düşülən deyil, lakin frazeoloji vahidlərin yarandığı dövrdə bu birləşmələr məna kəsb edir və yaxşı başa düşülürdü. Yalnız zaman, onların meydana gəlməsinin şərtlərini silərək, onları sirli etdi.
İşimin aktuallığı ondan ibarətdir ki, frazeoloji vahidlər mövzusuna kifayət qədər vaxt ayrılmır və buna görə də bəziləri üçün sirr olaraq qalır.
İndiki vaxtda frazeoloji vahidlərin çox az işləndiyi və getdikcə istifadədən çıxması ilə əlaqədar məndə maraqlı oldu - mənim həmyaşıdlarım frazeoloji vahidləri nə dərəcədə bilir? Və mən onlara bu gözəl obrazlı vasitələrə maraq yaratmaqda kömək edə bilərəmmi?
Ona görə də bu suallara cavab axtarmaq qərarına gəldim və qərar verdim mövzu onun tədqiqat layihəsi“Frazeoloji vahidlərin ecazkar dünyası”.
Sinifimdə şagirdlər arasında 23 nəfərin iştirak etdiyi sorğu keçirdim.
Xeyr – 67%
Şagirdlərin 18%-i bütün frazeoloji vahidlərin mənasını, 82%-i isə yalnız seçmə şəkildə izahat verib. Çətinliklər səbəb oldu - başını döymək, böyük bir burun, alnında yeddi aralıq.
valideynlərdən - 34%
müəllimdən – 42%
dostlardan - 21%
Mən bunu heç tanımıram – 12%
Tez-tez - 4%
Bəzən – 56%
Heç vaxt - 40%
Şagirdlər arasında aparılan sorğu göstərdi ki, uşaqların əksəriyyəti frazeoloji vahidlərin nə olduğunu bilmir, onların mənasını yalnız seçmə şəkildə başa düşür, həmişə ifadənin nə demək olduğunu öz sözləri ilə izah edə bilmir və ya öz şərhləri ilə çıxış edə bilmir və buna görə də nitqdə olduqca nadir hallarda istifadə olunur. .
Beləliklə, seçilmiş iş mövzusu olduqca aktualdır.
İşin məqsədi
Bu məqsədə əsaslanaraq, qarşıma aşağıdakıları qoydum tapşırıqlar:
“Frazeologizmlər” anlayışını, frazeoloji vahidlərin əlamətlərini öyrənin
Frazeoloji vahidlərin təsvirli lüğətini tərtib edin
Frazeoloji vahidlərdən istifadə edərək esse yazın.
Tədqiqat mövzusu- nitqdə frazeoloji vahidlərdən istifadə.
Hipotez: insan frazeoloji vahidin mənasını başa düşürsə, bu, onu nitqində istifadə etmək istəyinə səbəb olur ki, bu da onu əhəmiyyətli dərəcədə bəzəyir və zənginləşdirir.
Tədqiqat üsulları – sorğu-sual, axtarış, məlumat toplama, təhlil, ümumiləşdirmə.
İşin mərhələləri:
Sinif yoldaşlarını soruşur.
Ədəbiyyatla, frazeoloji lüğətlərlə işləmək.
2-ci sinif üçün rus dili dərsliyində frazeoloji vahidlərin icmalı
Onların mənalarının müəyyən edilməsi, illüstrasiyaların və şeirlərin seçilməsi.
Sinifdə frazeoloji lüğətin təqdimatı.
Esse yazmaq.
Fəsil 1. Frazeoloji vahidlərin ecazkar dünyası
“Frazeologizmlər” anlayışı və onların xüsusiyyətləri
Ozhegovun lüğətində deyilir ki, frazeoloji vahidlər müstəqil məna daşıyan sabit ifadələrdir. Hər bir fərdi söz ilkin mənasını itirmişdir. Onlar üçün tamam başqa, ümumi məna kəsb edirdilər. Məsələn, “dəmləmək sıyıq” frazeoloji vahidinin mənasında yemək yoxdur, “qızıl əllər” frazeoloji vahidində qızıldan heç nə yoxdur.
Hətta böyük M.V.Lomonosov sabit birləşmələri "ifadələr", "rus atalar sözləri" adlandıraraq, onları lüğətə daxil etməyi təklif etdi. Alimlər başa düşdülər ki, frazeoloji vahidlər dildə sanki xüsusi bir pillə yaradır. Dillə bağlı yeni bölmə - frazeologiya yarandı. Frazeologiya sabit söz birləşmələrini öyrənən bir elmdir. Sözlərin sabit birləşmələri frazeoloji vahidlərdir. "Frazeologiya" sözü iki yunan sözündəndir: "phrasis" - "ifadə" və "logos" - "tədris". Frazeologiya hər bir dilin ən böyük xəzinəsi və daimi dəyəridir. Frazeologizmlər xalqımızın çox-çox uzaqlardan yaşadığı məişəti özünəməxsus şəkildə əks etdirir, xalqın ruhunu, tarixini, adət-ənənəsini ifadə edir. Çatlamaq üçün çətin bir qoz - bu frazeologiya. İndiyə qədər bir çox filoloqlar rus dilindəki frazeoloji vahidlərdən danışaraq başlarını cızırlar.
Frazeoloji vahidlərin qaynaqları müxtəlifdir. Onlardan bəziləri təbiət hadisələrinin insan müşahidələri əsasında yaranmışdır (rokerdən tüstü), digərləri mifologiya və real tarixi hadisələrlə əlaqələndirilir (sanki Mamay keçmişdir), digərləri folklor və ədəbi əsərlərdən (“Haqqında” nağılından) yaranmışdır. Ağ öküz,” “Və araba”) indi orada” İ.Krılovun “Qu, xərçəng və pike” nağılından)
Frazeoloji vahidlər bir sıra mühüm xüsusiyyətlərə və xüsusiyyətlərə malikdir:
1. Frazeologizmlər adətən sözlərin dəyişdirilməsinə və onların yenidən düzülməsinə dözmürlər, buna görə də onlara sabit söz birləşmələri deyilir. Qalın və nazik vasitəsilə tələffüz edilə bilməz mənə nə olursa olsun və ya bütün vasitələrlə, A mane olmaəvəzinə qulaqlarınızın altında çaşqınlıq etməyin və ya hər anəvəzinə ildən-ilə. Əlbəttə istisnalar var: üzərində tapmaca və ya beyninizi sındırın, təəccüblə qəbul edin Və kimisə təəccübləndirmək, lakin belə hallar nadirdir.2.Bir çox frazeoloji vahidləri bir sözlə asanlıqla əvəz etmək olar:
baş əymək - sürətli, bir daş atmaq - yaxın.
3. Frazeoloji vahidlərin ən mühüm xüsusiyyəti onların məcazi mənasıdır. Çox vaxt birbaşa ifadə obrazlı ifadəyə çevrilir. Frazeologizmləri hərfi mənada qəbul etmək olmaz, əks halda nitq komik mənada mənasız olur.
Bizə dil ən qiymətli sərvətimiz kimi insanların bir çox nəsillərindən miras qalmışdır. Dünyanın ən ifadəli dillərindən biri hesab olunur. İnsan nə qədər çox söz bilirsə, fikrini bir o qədər dəqiq və canlı ifadə edir. Rus atalar sözündə deyilir: "Axsaq söz əyri nitqdir".
1.2 Frazeoloji vahidlərin müxtəlifliyi
Frazeoloji vahidlərdən düzgün və məqsədəuyğun istifadə nitqə xüsusi ifadəlilik, dəqiqlik, obrazlılıq verir. Düzgün seçilmiş frazeologiya nitqi canlandırır, onu emosional və maraqlı edir.
Frazeoloji vahidlərin mənasını aydınlaşdırmaq üçün lüğətlər yaradılmışdır. V.A.Molotkov tərəfindən redaktə edilən ilk frazeoloji lüğət. 60-cı illərin sonlarında ortaya çıxdı. Tərkibində 4000-dən çox frazeoloji vahid var.
Frazeoloji vahidlər haqqında materialı öyrənərkən fikirləşdim ki, bu mövzu bizim rus dili dərsliyimizdə varmı? Dərsliyi vərəqləyəndən sonra məlum oldu ki, “Frazeoloji vahidlər” mövzusu ilin sonunda öyrənilir və kitabda ona çox az səhifə ayrılıb. Bu il öyrənməli olacağımız bütün frazeoloji vahidləri qeyd etdim. Onlardan 54-ü var idi (Əlavə 3). Onları yenidən oxuyandan sonra anladım ki, kombinasiyaların çoxu mənə tanış deyil. Frazeoloji lüğətdən istifadə edərək bu frazeoloji vahidlərin mənasını öyrənərkən özüm üçün bir kəşf etdim: məlum olur ki, frazeoloji vahidlər də sözlər kimi əks mənalar (antonimlər) ifadə edə və ya oxşar məna (sinonim) ifadə edə bilirlər.
Tədqiqat zamanı mən 7 qrup frazeoloji sinonimi müəyyən etdim:
Mənası – tez qaçmaq:
Ruhda nə var?
Tam sürətlə
Yalnız dabanları parıldayırdı
Tam şəkildə
Bütün gücümlə
Tam yelkənlərlə qaçın
Başsız
Bütün gücümlə
Anlamı: səylə, səylə çalışmaq:
Heç bir səy göstərmədən
Qollarımı çırmalayıram
Tər tökmək
Alnının tərinə
Çox çalışmaq
Mənası – aldatmaq:
Burun ilə aparın
Yandırmaq
Birinin gözünün üstünə yunu çəkin
Mənası – boş durmaq:
İşdən çıxanı təqib etmək
Birinin əlində otur
Başını döy
Mənası – susmaq:
Ağzıma su götürdüm
Ağzını bağlı saxla
Mənası – çox yaxında, yaxın gələcəkdə:
Geriyə baxmağa vaxtınız olmayacaq
Hər an
Dəyəri çox kiçikdir.
Gülkin burnu ilə
Pişik ağladı
Qollarınızı çırmalamaq - ehtiyatsızlıqdan
Ağzınızı bağlayın - qılınclarınızı itiləyin
Uzaqda, bir daş atmaq məsafəsində
Öz ağlınla yaşa - başqasının ağlı ilə yaşa
Sıyığı dəmləyin - sıyığı təmizləyin
İLƏ yüngül ürəklə- ağır ürəklə
Geri oturun - yorulmadan çalışın
Sinif yoldaşlarına istifadə üçün təklif oluna bilən öz frazeoloji lüğətimizi yaratmağa qərar verdik. Lüğətdə frazeoloji vahidlərin mənası izah ediləcək və daha yaxşı başa düşülməsi üçün şəkillər də əlavə olunacaq.
Hazırlandıqdan sonra lüğət çap olundu və tanış olmaq üçün sinifdəki uşaqlara təklif edildi (Əlavə 4). Onların diqqətini çəkdi. Frazeologiyanı əks etdirən şəkillər hər kəsin xoşuna gəldi. Şəkillərə baxdıqdan sonra uşaqlar frazeoloji vahidlərin izahını oxuyub böyük zövq aldılar.
Sinifdəki uşaqlar lüğətimizi öyrəndikdən sonra bizdən bu frazeoloji vahidlərdən istifadə edərək inşa yazmağı tapşırdılar.
Oçerklər çox maraqlı, frazeoloji vahidlərlə zəngin olub (5 nömrəli əlavə).
Sübut etdik ki, uşaqlar frazeoloji vahidlərin mənasını anlamağı öyrəndikdən sonra nitqlərində onlardan istifadə etməyə başladılar, nitqləri daha canlı və ifadəli oldu.
Nəticə
Araşdırmamızın mövzusu maraqlı görünürdü. İşimiz zamanı belə bir nəticəyə gəldik ki, sinifdəki uşaqların heç də hamısı frazeoloji vahidlərin nə olduğu barədə təsəvvürə malik deyil, onların mənasını daha az izah edə bilər. Həmyaşıdlarımızın çoxu nitqində frazeoloji vahidlərdən istifadə edir. Ümid edirik ki, tədqiqatlarımız uşaqlara frazeoloji vahidlərin müxtəlifliyini görməyə, onların mənasını başa düşməyə və nitqlərində istifadə etməyə kömək etdi.
Frazeoloji vahidlərin öyrənilməsinə daha çox diqqət yetirmək lazımdır, çünki onların sayəsində söz ehtiyatı artır, nitq daha obrazlı, canlı və emosional olur.
Bu mövzu üzərində işləyərək biz frazeoloji vahidlər, onların xüsusiyyətləri haqqında daha dolğun anlayış əldə etdik, onların mənasını müəyyənləşdirməyi və öz nitqimizdə istifadə etməyi öyrəndik.
Bizim məqsədimiz tədqiqat işi nail olub. Qarşımıza qoyulan vəzifələr yerinə yetirildi, irəli sürülən fərziyyə təsdiqləndi.
Frazeoloji vahidlərlə tanış olub, onları nitqimizdə tətbiq etməklə bir-birimizi məzəli zarafatla, məqsədyönlü sözlə sevindiririk. Axı frazeoloji vahidlər mədəniyyətimizin bir hissəsidir, onsuz nitqimiz sadələşir, rəngini itirir.
İstifadə olunmuş ədəbiyyat və informasiya resurslarının siyahısı
Volkov S. Uşaqlar üçün unikal illüstrasiyalı frazeoloji lüğət - M.: AST Astrel, 2010. - 224 s.
Qvozdarev Yu. Rus frazeologiyası haqqında hekayələr - M.: Təhsil, 1988. - 192 s.
Jukov V. Məktəb frazeoloji lüğəti - M.: Təhsil, 1989. - 432 s.
İvanov S.V., Evdokimova A.O., Kuznetsova M.İ. və başqaları rus dili: 2-ci sinif - M.: Ventana-Graf, 2012. - 176 s.
Ozhegov S.I., Shvedova N.Yu. Rus dilinin izahlı lüğəti - M.: MMC "ITI Technologies", 2006. - 944 s.
Rose T.V. Uşaqlar üçün böyük frazeoloji lüğət - M.: OLMA Media Group, 2009. - 224 s.
Uşaqlar üçün şəkillərdə məzəli frazeoloji vahidlər https://yandex.ru/images/search?text=%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BB%D1%8B%D0%B5%20%D1%84%D1 %80%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D1%8B%20%D0 %B2%20%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%85%20%D0%B4%D0%BB %D1%8F%20%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%B9&stype=image&lr=11186&noreask=1&source=wiz
Şeirdəki frazeoloji ifadələr https://infourok.ru/material.html?mid=166143
http://phraseology.academic.ru/
Rus ədəbi dilinin frazeoloji lüğəti http://enc-dic.com/rusphrase/
Uşaqlar!
Frazeoloji vahidlərlə bağlı tədqiqat işinin aparılması üçün anketdəki suallara cavab verməyinizi xahiş edirəm.
Frazeoloji vahidlərin nə olduğunu bilirsinizmi?
Frazeoloji vahidlərin mənasını izah edin.
Nick aşağı ____________________________
Papağınızı atın ____________________________
Gülkin burunlu ____________________________
Alnında yeddi aralıq __________________________
Frazeoloji vahidlərlə harada rastlaşmısınız?
□ valideynlərdən
□ müəllimdən
□ dostlardan
□ Mən bunu heç tanımıram
4. Nitqinizdə frazeoloji vahidlərdən istifadə edirsinizmi?
□ bəzən
□ heç vaxt
Sorğunun nəticələri
ƏLAVƏ 1.
ƏLAVƏ 2.
Yox. | frazeoloji vahid | Məna |
1. | Geriyə baxmağa vaxtınız olmayacaq | Tezliklə |
2. | Nick aşağı | Bunu möhkəm xatırla |
3. | Yalnız dabanları parıldayırdı | Çox sürətli qaçın |
4. | Mavidən | Birdən |
5. | Aydan necə düşmüşəm | Hər kəsin başa düşdüyünü başa düşmür |
6. | Ağzıma su götürdüm | Sanki uyuşmuş, dilsiz |
7. | Ağzım dərdlə doludur | Görüləsi işlər və narahatçılıqlar çoxdur |
8. | Ağza sığmır | Yemək həvəsi yoxdur |
9. | Nə işıq, nə də şəfəq | Erkən |
10. | Sümüksüz dil | Dilli-dilavər |
11. | Birinin gözünün üstünə yunu çəkin | Öyünmək, aldatmaq |
12. | İşdən çıxanı təqib etmək | Geri otur |
13. | Ağzını bağlı saxla | Sakit ol |
14. | Puzzle over | Düşün |
15. | İki damcı su kimi | Çox bənzər |
16. | Ayaqlarınızın altına girməyin | Qarışmayın, diqqətinizi yayındırmayın |
17. | Hər an | Çox tezliklə, çox tezliklə |
18. | Gülkin burnu ilə | Çox balaca |
19. | Birinin əlində otur | Geri otur |
20. | Ruhda nə var? | Sürətlə qaç |
21. | Çox çalışmaq | Çalışın, çalışın |
22. | Sərçə dizə qədər | Çox gözəl |
23. | Tam sürətlə | Sürətlə qaç |
24. | Heç bir səy göstərmədən | Çalışın, çalışın |
25. | Başını döy | Geri otur |
26. | Tam şəkildə | Sürətlə qaç |
27. | Qollarımı çırmalayıram | Çalışın, çalışın |
28. | Bütün gücümlə | Sürətlə qaç |
29. | Tər tökmək | Çalışın, çalışın |
30. | Tam yelkənlərlə qaçın | Sürətlə qaç |
31. | milçəkləri tutmaq | Diqqətsiz olun |
32. | Alnının tərinə | Çalışın, çalışın |
33. | Pişik ağladı | Az |
34. | Başsız | Sürətlə qaç |
35. | Bütün gücümlə | Sürətlə qaç |
36. | Sıyığı dəmləyin | Xoşagəlməz bir işə başlayın |
37. | Uzaq | Çox uzaq |
ƏLAVƏ 3.
38. | Yüngül ürəklə | Sevinclə, narahat olmadan |
39. | Öz ağlınla yaşa | Özünüz qərar verin |
40. | Başqasının ağlında yaşa | Başqalarının fikirlərinə sadiq qalın |
41. | Sadəcə bir daş atmaq | Çox yaxın |
42. | Qarışıqlığı düzəltmək üçün | Xoşagəlməz bir məsələni həll etmək |
43. | Ağır ürəklə | Narahatlıq hissi ilə |
44. | Qolsuz | Diqqətsiz işləyin |
45. | Krujevaları kəskinləşdirin | Söhbət |
46. | Əbədiliyə batmaq | Əbədi yox olmaq, unudulmaq |
47. | Alnında yeddi aralıq | Çox ağıllı |
48. | Burun ilə aparın | Aldatmaq |
49. | Yandırmaq | Aldatmaq |
50. | Başınızı yerə qoyun | Öl |
51. | Boynunu qır | Yaralanmaq |
52. | Rəhbərlik | İnamla hərəkət edin |
53. | Burnunu yuxarı qaldır | Fəxr etmək |
54. | Çörək və duz ilə salamlayın | Şərəf göstərin |
ƏLAVƏ 3.
ƏLAVƏ 4.
ƏLAVƏ 4.
ƏLAVƏ 4.
ƏLAVƏ 4.
ƏLAVƏ 4.
ƏLAVƏ 4.
ƏLAVƏ 4.
Bu gün səhər tezdən oyandım. Məktəbə hazırlaşmalıyıq. Üzümü yudum, səhər yeməyimi yedim və bacardığım qədər geyindim. Məni məktəbə aparan anam dedi:
Saşa, özünü rahat et, dərsdə milçək tutma, boş oturma, tərləyənə qədər işlə. Danışma, ağzını bağla. Tənəffüs zamanı özünüzü sakit aparın, başınızı aşağı qaçmayın, əks halda boynunuzu qıra bilərsiniz.
Anamın əmrini yerinə yetirməyə çalışacağam. Qollarımı çırmalayıb işləyəcəm və hər şey düzələcək.
Balıqçılıq.
Bir gün atamla balığa getməyə hazırlaşırdıq. Erkən durduq, səhər yeməyi yedik və yola düşdük. Adətən balıq tutduğumuz yer uzaqda idi. Beləliklə, tam yelkənlə yola düşdük. Əvvəlcə balıq ovu uğurlu alınmadı, çünki biz yalnız kiçik bir balıq qədər balıq tutduq. Atam dedi ki, balıq dişləmir, çünki biz cizgilərimizi yüksək səslə itiləyirik. Sonra söhbətimizi kəsib ağzımıza su doldurmuş kimi susduq. Bunu bilmədən çoxlu balıq tutduq. Biz tərləyənə qədər balıq tutduq. Evə yüngül ürəklə qayıtdıq. Orada anam bizi duz-çörəklə qarşıladı.
ƏLAVƏ 5.
ffBələdiyyə büdcəli təhsil müəssisəsi 17 nömrəli tam orta məktəb.
Frazeologizmlər
Layihə işi rus dilində
8 B sinif şagirdləri MBOUSOSH No 17
Souravskaya Alina
Müəllim: Teremkova Tatyana İvanovna
Tula, 2015
Giriş
Nəzəri hissə
3. Praktiki hissə
Nəticə
Biblioqrafiya
Giriş.
Frazeologizmlər Bunlar müstəqil məna daşıyan və müəyyən bir dil üçün xarakterik olan sabit nitq fiqurlarıdır. Başqa sözlə, frazeoloji vahid- Bu məşhur ifadə, müəllifsiz.
Frazeoloji vahid mənaca bölünməzdir, yəni onun mənası onu təşkil edən sözlərin mənalarından ibarət deyil. Yalnız vahid vahid, leksik vahid kimi işləyir.
Özüm üçün bu mövzunu seçdim layihə işləri, çünki mən frazeoloji vahidlərin mənşəyini, nə üçün lazım olduğunu və bəzilərinin mənalarını bilməkdə maraqlıyam.
İşimin məqsədi frazeoloji vahidlər anlayışını öyrənmək, onun müxtəlif nitq üslublarında (danışıq, bədii) istifadəsini, köhnəlmə səbəblərini və yeni frazeoloji vahidlərin yaranmasının səbəblərini göstərməkdir.
Qarşıma qoyduğum vəzifələr:
Frazeoloji vahidlərin haradan gəldiyini tapın
Onlardan bəzilərinin mənalarını tapın
Onların harada istifadə olunduğunu göstərin
Frazeoloji vahidlərin mənşəyi.
Mənşəyinə görə bəzi frazeoloji vahidlər əslində rus, digərləri isə götürülmüşdür.
Rus frazeologiyasının əsas mənbəyi məcazi mənada işlədildikdə frazeoloji vahidlərə çevrilən sərbəst ifadələrdir. Müqayisə üçün: Qayıq axınla üzür. - Heç nəyi dəyişmək istəmir, axınla gedir. Bu cür ifadələrin baş verməsi üçün adi sahə danışıq nitqidir.
Orijinal rus təbiətinin bəzi frazeoloji vahidləri Rusiyanın tarixi və mədəniyyəti, rus xalqının adət və ənənələri ilə sıx bağlıdır, məsələn: yöndəmsiz iş, İzhitsa qeydiyyatı, səma qoyun dərisi kimi görünürdü.
Bəzi frazeoloji vahidlər Köhnə Kilsə slavyan dilindən götürülmüşdür: çarmıxını daşı, yerin duzunu, göydən manna, Toma şübhə edir və əcdadlarımızın xurafatçı fikirlərini əks etdirir.
Beləliklə, məsələn, frazeoloji vahid heç bir şey deyildir (kiməsə uğurlar, hər hansı bir işdə uğurlar arzulamaq). Başlanğıcda bu, ova gedən ovçuya uğurlar arzulamaq idi, birbaşa uğurlar arzulayaraq onu “cins etməmək” üçün mənfi formada ifadə edilmişdir.
“Cümə axşamı yağışdan sonra” ifadəsinin bütpərəst inanclarla əlaqəli olduğu güman edilir, yəni. heç vaxt. Slavlar arasında cümə axşamı ildırım tanrısı Perun günü idi və quraqlıq zamanı bu gündə yağış gözlənilirdi, lakin dualar Peruna çatmadığı üçün kədər və təəssüflə rənglənən bu ifadə doğuldu.
Atalar sözləri də bir çox frazeoloji vahidlərin yaranmasına səbəb olub: “iki dovşan qovmaq” (iki dovşan qovsan, heç birini tutmazsan), “nənə ikiyə dedi” (nənə fikirləşib iki dedi: ya yağış yağacaq, ya qar yağacaq. , ya baş verəcək, ya da olmayacaq).
Rus yazıçılarının əsərləri rus frazeologiyasına böyük təsir göstərmişdir. Bir çox frazeoloji vahidlər bizə İ.A.-nin təmsillərindən gəldi. Krylova: "və araba hələ də oradadır", "və Vaska qulaq asır və yeyir."
Şifahi xalq yaradıcılığı həm də rus frazeologiyasının zəngin mənbəyidir. Frazeologizmlər xalq nağıllarından gəldi: ağ öküz haqqında nağıl - "eyni şeyin sonsuz təkrarı" , Çar Qorox altında - "çox uzun müddət əvvəl", ölməz Koschey - "çox arıq və dəhşətli bir insan" və s.
Orijinal rus mənşəli frazeoloji vahidlərin əsas mənbəyi, məsələn, peşəkar nitqdir (qızları itiləyin, dırnaqları vurun, qırxıntıları çıxarın, yerə qaçın, ilk skripkada çalın).
Oktyabr inqilabından sonra, sovet dövründə idmanın inkişafı ilə (öz hədəfinə qol vurmaq, finişə çatmaq, qeyri-qanuni hərəkət, ikinci külək).
Bəzi frazeoloji birliklər ədəbi dilə jarqondan daxil olub (sürtünmə nöqtələri, bit kartı, hər yerdə - qumarbazlar arasında) və danışıq nitqi. Bəziləri ləhcələrdən gəldi və kəndlilərin əməyi ilə əlaqələndirilir (valları çevirmək, çantadan həsirlərə, çəngəl ilə suyun üzərinə yazılmışdır).
Bir çox frazeoloji vahidlərin mənbəyi liturgik kitablardadır (müqəddəslərin müqəddəsi, cəhənnəm şeytanı, surətdə və bənzərlikdə, səhrada ağlayanın səsi, vəd edilmiş torpaq).
Rus frazeologiyasında bizə başqa dillərdən gələn xeyli sayda frazeoloji vahidlər var. Çox vaxt bunlar yunan mifologiyası ilə əlaqəli ifadələrdir. Məsələn, “Augean tövlələri” ifadəsini götürək. Bu, "baxımsız bir otaq" və ya "nasazlığı aradan qaldırmaq çətin" mənasına malikdir və Kral Avqeysin nəhəng tövlələrini təmizləyən Herakl mifi ilə əlaqələndirilir.
Bəzən alınma frazeoloji vahidlər tərcüməsiz işlənir: alma mater (lat. ana-dayə); tabula rasa (latınca boş şifer; toxunulmamış, tamamilə təmiz bir şey).
Orijinal frazeologiyanın mənbəyi yazıçıların əsərlərindən olan ifadələrdir: xoşbəxt saatlar baxmır (A.Qriboyedov); şeylər uzun müddətdir davam edir günlər keçdi(A. Puşkin); bir saat cəngavər (N. Nekrasov); canlı cəsəd (L. Tolstoy); işdə adam (A.Çexov); Adam - bu qürurlu səslənir! (M.Qorki)
Zaman keçdikcə bəzi frazeoloji vahidlər nitqdən silinir, yəni köhnəlir, bəziləri isə əksinə, onları əvəz etməyə gəlir. Bu niyə baş verir? Bu fenomenə nə səbəb olur?
Dilin inkişafı lüğətdə və frazeologiyada baş verən dəyişikliklərdə özünü göstərir. Əgər onunla əlaqəli fenomen yox olarsa ümumi məna frazeoloji vahid və ya frazeoloji vahidi təşkil edən sözlər köhnəlir, bütün frazeoloji növbə köhnəlir.
Yeni frazeoloji vahidlər həyatımızın hadisələrini əks etdirir. Hər bir mühüm hadisə rus frazeologiyasında öz əksini tapır: "uğur əldə etmək" mənasını verən uçuşların inkişafı ilə əlaqədar yaranan "orbitə çıxmaq" ifadəsini götürək.
Frazeoloji vahidlərin nitqdə istifadəsi.
Frazeologizmləri sərbəst ifadələrdən fərqləndirmək lazımdır. Onların əsas fərqlərini başa düşmək üçün frazeoloji vahidlərin nitqdə istifadə xüsusiyyətlərinə diqqət yetirək.
Frazeoloji vahidlərin ən mühüm xüsusiyyəti onların təkrar oluna bilməsidir. Onlar nitq prosesində yaranmır (ifadələr kimi), dildə sabitləşdiyi kimi işlənir.
Frazeologizmlər də başqa sözlər kimi fikirləri çatdırmağa, reallıq hadisələrini əks etdirməyə xidmət edir. Onların əsas mənası ifadəyə emosional rəng vermək, mənasını artırmaqdır. Düzgün istifadə olunarsa, onlar nitqinizə xüsusi ifadəlilik, dəqiqlik və obrazlılıq əlavə etməyə kömək edəcəklər.
Lakin bütün frazeoloji vahidlər obrazlı deyil. Onlar fenomeni xarakterizə etmirlər, ancaq onu adlandırırlar. Bəzi terminoloji frazeoloji vahidlər bəzən məcazi mənada işlənməyə başlayır və bu zaman obrazlılıq qazanır. Beləliklə, imtina etmək - "sahildən üzmək" dəniz frazeoloji vahidi "ölmək" mənasında işlənməyə başladı.
Frazeologizmlər qrammatik quruluşun sabitliyi ilə xarakterizə olunur, adətən onlarda sözlərin qrammatik formaları dəyişmir. Beləliklə, pulu döymək, lasanı üyütmək, formaları əvəz etmək demək olmaz cəm baklushi, fiqurlu krujevalar tək, yaxud yalın ayaqda frazeoloji vahiddə qısa əvəzinə tam sifət işlətmək. Bununla belə, in xüsusi hallar frazeoloji vahidlərdə qrammatik formaların dəyişməsi mümkündür (müq.: əlini qızdır - əlini qızdır, eşitmisən - eşitmisən).
Frazeoloji vahidlərin əksəriyyətində ciddi şəkildə müəyyən edilmiş söz sırası var. Məsələn, ifadələrdəki sözləri bir anda dəyişə bilməzsiniz; döyülən şanslıdır; hər şey axır, hər şey dəyişir; “Hər şey dəyişir, hər şey axır” desək, məna, görünür, təsir etməyəcək.
Eyni zamanda, bəzi frazeoloji vahidlərdə sözlərin sırasını dəyişmək də mümkündür (müq.: ağzına su tökmək - ağzına su tökmək, daş qoymamaq - dönməmək). Bir feldən və ondan asılı olan nominal formalardan ibarət frazeoloji vahidlərdə adətən komponentlərin yenidən düzülməsinə icazə verilir.
Bəzi frazeoloji vahidlər işarə etdikləri hadisələri ifadə etmək üçün yeganədir, çünki dildə eyni mənanı çatdıra bilən söz və ya digər frazeoloji vahidlər yoxdur.
Digər frazeoloji vahidlərin sinonimləri var. Məsələn, çox az olan bir şey haqqında danışmaq lazımdırsa, insanlar deyirlər: "pişik ağladı" və ya "kovada bir damla". Lakin bu frazeoloji vahidləri hər bir halda işlətmək olmaz.
Danışıq dilində səhvlər olduqca yaygındır.
Bunlara daxildir:
Frazeoloji vahidin onun üçün qeyri-adi bir mənada işlədilməsi: Vasya başlığı pəncəsi olan toyuq kimi gözəl yazdı.
Frazeoloji vahidin bir hissəsi kimi sözləri əvəz etmək: "canını açıq" əvəzinə "açıq danış".
Frazeoloji vahidlərin qeyri-adi üslubda istifadəsi (məsələn, danışıq frazeoloji vahidləri iş sənədlərində).
Beləliklə, biz danışıq nitqində, ilə birlikdə görürük düzgün istifadə Frazeoloji vahidlərdən düzgün istifadə edilməmişdir. Bədii ədəbiyyatda frazeoloji vahidlər bəzən obrazlılıq yaratmaq üçün çevrilir.
K. Oleşanın mətnindən bir parça götürək:
Puşkinin əlində dəftər peyda oldu. Vərəqlədi və axtardığını tapdıqdan sonra başlığı yüksək səslə oxudu. Dostlar elə ilk sözlərdən anladılar ki, indi onlar haqqında danışacaq şeirlər eşidəcəklər. Və belə çıxdı. Puşkin yoldaşları haqqında şeirlər oxudu və onlar gözlərini ondan çəkmədilər.
Burada müəllif “gözünü açıq saxla” frazeologiyasından istifadə edir. Bu, əlbəttə ki, Puşkinin yoldaşlarının oturub gözlərini qırpmadan şairə baxması demək deyil. Dəyməz. Bu frazeoloji vahid onların Puşkinə diqqətlə və dayanmadan heyranlıqla baxması deməkdir. Onun çıxışını yoldaşlarının necə diqqətlə dinlədiyini göstərmək üçün istifadə olunur.
Məsələn, Yakovlevin mətnindən kiçik bir fraqmenti götürək
- Hamısı? – direktor soruşdu.
- Yox, biz hələ də polis idarəsində idik.
Hər saat daha asan olmur! Direktor səs-küylə stulunu masaya doğru itələdi.
Frazeologizm "saatdan saata asanlaşmır!" bir şey inkişaf etdikcə getdikcə daha çox yeni çətinliklər yarandıqda istifadə olunur. Budur, uşaq direktora iti məktəbə necə gətirdiyini və müəllimlərdən birinin ona qışqırdığını söyləyir. Sonra direktor düşündü ki, bu qədərdir, amma sonra oğlan polisdə olduğunu deyir. Hər şey daha da pisləşdi, çünki iti stolun altına qoymaq bir şeydir, buna görə polis bölməsində olmaq başqa şeydir! Müəllif bu frazeologiyadan istifadə edərək göstərir ki, oğlan nə qədər çox danışırsa, bir o qədər problem “üzə çıxır”.
M.Qorki “Foma Qordeyev” romanında frazeoloji vahidlərdən də istifadə edir:
Məktəbdə oturan Foma özünü daha sərbəst hiss etdi və özünü müqayisə etməyə başladı
digər oğlanlarla yoldaşlar. Tezliklə onların hər ikisinin ən yaxşı olduğunu gördü
məktəbdə və birinci gözə çarpan, bu iki rəqəm 5 və 7 kimi kəskin,
qara lövhədən silinməyib. Və Foma bundan məmnun idi
yoldaşlar bütün digər oğlanlardan yaxşıdır.
Foma hesab edir ki, dostları çox parlaq şəxsiyyətlərdir, onlara göz yummaq olmaz. Bu effekti artırmaq üçün müəllif nitqə canlılıq və rəngarənglik verən “catchy” frazeoloji vahidindən istifadə edir.
Nəticə.
Beləliklə, mən belə qənaətə gəldim ki, frazeoloji vahidlərin insan nitqində böyük rolu var.
Bəzən elə hallar olur ki, frazeoloji vahidin ekvivalent ifadəsi yoxdur və konkret hadisəni dəqiq çatdırmaq üçün ondan istifadə etmək lazımdır.
Frazeologizmlər həm adi danışıq nitqində, həm də bədii ədəbiyyatda istifadə olunur. Bu, nitqimizi daha parlaq və təsəvvürlü edir.
Bəzi frazeoloji vahidlər zaman keçdikcə köhnəlir, “dildən çıxır”, lakin onlar həmişə həyatımızın hadisələri ilə əlaqəli başqaları ilə əvəz olunur.
Frazeoloji vahidlərə OGE və İSTİFADƏ tapşırıqlarında tez-tez rast gəlindiyi üçün işimi aktual hesab edirəm. Bu layihə mənə qarşıdakı imtahanlara hazırlaşmağa kömək etdi.
Biblioqrafiya.
V.P. Jukov, A.V. Jukov "Rus dilinin məktəb frazeoloji lüğəti"
N.S. Aşukin, M.G. Aşukina "Qanadlı sözlər"
Y. K. Olesha "Dostlar"
Yu Yakovlev “O mənim itimi öldürdü”.
M. Qorki "Foma Qordeev"